Eesti startup Fusebox ja Ignitis toovad Leedus turule uudse virtuaalse elektrijaama

August 13, 2020

Pressiteade, 13.08.20 Fusebox

Baltimaade suurimaid energiakontserne Ignitis ja Eesti idufirma Fusebox hakkavad Leedus pakkuma kohalikul turul uudset elektrivõrgu paindlikkuse teenust ehk nn virtuaalset elektrijaama, mis aitab tõsta elektri varustuskindlust ning annab suurtele elektitarbijatele võimaluse suurendada oma tarbimisefektiivsust ja teenida turult raha tagasi.

Virtuaalne elektrijaam annab võimaluse tippkoormuste aegadel kasutada tarbijate paindlikkust ning selle kaudu elektrisüsteemi tasakaalustada. Tasakaalustamist on võimalik teha nii tootmisvõimsusi juhtides kui ka tarbijate kaasabil, kes saavad Fuseboxi abil oma tarbimist minutiteks muuta. Paindlike tarbijate ühendamine toimib virtuaalse elektrijaamana.

"Ignitis Grupi eesmärgiks on olla esirinnas uuenduslike lahenduste ja tehnoloogiate kasutuselevõtus energeetikas. Koostöös Fuseboxiga pakume Leedu turul täiesti uut lahendust, mis on ühtlasi ka strateegiliselt oluline Leedu varustuskindluse seisukohalt," lausus Ignitis Grupi juhatuse esimees Darius Maikštėnas. "Tarbimise agregaatori kasutamine elektrivõrgu tasakaalustamisel tõstab märgatavalt paindlikkust turul. Baltimaade liitumisel Mandri-Euroopa sagedusalaga ja desünkroniseerimisel Venemaa sagedusalast kasvab vajadus elektrivõrgu tasakaalustamise järele veelgi ning taolised uudsed lahendused parandavad otseselt meie energiajulgeolekut."

Fuseboxi juhatuse esimees Tarvo Õng märkis, et agregaatori kasutamine annab suurtele elektritarbijatele kasvavate elektrihindade juures võimaluse teenida elektriturult raha tagasi, seejuures kasutades olemasolevaid ressursse täiendavaid investeeringuid tegemata. "Fuseboxi virtuaalne elektrijaam annab ettevõtetele, näiteks kaubanduskontsern Rimi, Baltimaade juhtivaid logistikakontserne Via 3L ja paljud teised suurtarbijad, võimaluse pakkuda oma elektritarbimise paindlikkust Leedu elektrivõrgu tasakaalustamiseks ning teenida reaalset tulu. Ühtlasi panustavad ettevõtted läbi virtuaalse elektrijaama omaltpoolt ühiskonda, kuna vähenevad elektrivõrgu haldamise kulud ja seeläbi ka võrguteenuste tasud nii eratarbijatele kui äriettevõtetele," lausus Tarvo Õng.

Koostöö raames toimib Ignitis Leedu elektiturul bilansihaldurina, kes saab pakkuda turule Fuseboxi tsentraalse juhtimise süsteemiga liitunud suurtarbijate võimsust. Agregaatorite kasutamine Leedu elektrisüsteemi tasakaalustamisel sai võimalikuks tänavu juunis pärast uue elektrituruseaduse kinnitamist Leedu seimis.

Lisainfo:

Artūras Ketlerius, Ignitis Grupi kommunikatsioonijuht

Arturas.Ketlerius@ignitis.lt

#startup #fusebox #energyandpower